وکیل پایه یک

وکیل

وکیل دادگستری

دفتر وکالت

وکیل تهران
  • وکیل
  • وکیل پایه یک
  • وکیل دادگستری
  • دفتر وکالت
  • وکیل تهران
  • وکیل ایران
  • وکیل
وکیل1 وکیل پایه یک2 وکیل دادگستری3 دفتر وکالت4 وکیل ایران5 وکیل تهران6 وکیل7پرسش و پاسخ حقوقی

در بخش پرسش و پاسخ حقوقی شما میتوانید موضوعات مورد نظر خود را جستجو نموده و پاسخهایی که قبلا به سئوالات مشابه داده شده است را ملاحظه فرمایید.

برای اینکار کافی است کلیدهای Ctrl و F را همزمان فشار داده و کلید واژه مورد نظر خود را در صفحه جاری جستجو و با هر بار فشردن کلید Enter مطالب مرتبط را یکی پس از دیگری مطالعه نمایید.

مطالب صفحه پرسش و پاسخ حقوقی بطور روزانه به روز می شود.


مشاوره مستقیم با وکیل پایه یک (صرفا از خط ثابت): 9099071814
سئوال حقوقی:
سلام و احترام-اینجانب با طلب خود یک فقره چک دریافت نموده که بدلیل کسر موجودی 15 روز پس از تاریخ صدور گواهی نامه عدم پرداخت چک از بانک مربوطه صادر گردیده است و بنابر دستور قاضی محترم پرونده اموال صاحب حساب بازداشت گردیده که در ملک بازداشت شده مستاجر ساکن است و مدیون چک نیز از به کشور کانادا گریخته سوال بنده اینجاست که پول رهنی را که مستاجر پرداخت کرده چه کسی باید به او پرداخت کند؟
پاسخ:
اگر قرارداد اجاره در بین باشد برای تخلیه ملک ، وجه تودیعی مستأجر ، معمولاً از مالک اخذ می شود بنابراین اگر در نهایت شما به ازای مطالبات خود مالک ملک شوید مجبورید برای تخلیه آن وجه تودیعی مستأجر را پرداخت نمایید و اگر فقط قرارداد رهن دربین باشد البته حق راهن نسبت به سایر طلبکاران در عین مال مرهونه در اولویت است.

سئوال حقوقی:
خانمی شوهریش اهل عیاشی آشکاره معتقد اسلام نیست وشراب خواری داره غیر ازون خشونت ومصرف شیشه هم داره، این خانم چندساله که برای طلاق اقدام کرده اماموفق نشده حتی شوهرش مهریه یک میلیاردی رو بهش داده هیچ مهرو عشقی هم نیست همیشه بینشون دعواست، شوهرمیگه نگهت میدارم تاپیر بشی اماروز خوش نبینی خانمش با اینکه خانم کاملا متدینه یکبار بخودکشی کرد الان مشکل روحی داره قلبش هم مشکل شدید داره بااینکه هنوز سی سالش نیست. میخواستم ببینم چه راه حلی هست واسه نجات این خانم، آیا اسلام این حقوق روبه شوهر میده؟ البته باهمه این حرفا فرد بانفوذیه بخاطر ثروت زیادش ولی توی مملکت اسلامی و حاکمیت اسلام میتونه به ظلم بپردازه؟
پاسخ:
 اگر دلیل بر طلاق داشته باشید مثلا برای دادگاه ثابت کنید که زوج یکی از شروط دوازده گانه ضمن عقد نکاح در عقدنامه ها را تخلف کرده است دادگاه حکم طلاق شما را صادر می کند در غیر این صورت دادگاه طرح دعوی بدون دلیل را رد می کند.

سئوال حقوقی:
با عرض سلام شناسنامه برادرم را که در 10 سالگی فوت نموده برای من گرفته اند می خواستم نسبت به کوچکتر کردن سن واقعی خود اقدام کنم من که متولد 1353 هستم الان با مدرک کارشناسی ارشد اصلا نمی توانم در هیچ آزمون استخدامی شرکت کنم و با مسئله ازدواج با مشکل جدی مواجه هستم خواهش می کنم راه دقیق و درستی را که واقعا می توانم نتیجه بگیرم و درخواست من رد نشود راهنمایی بفرماید. چون معمولا کمیسیون تشخیص سن ثبت احوال این نوع درخواست ها را رد می کنند آیا از طریق دادگاه اقدام کنم نتیجه می گیرم. من واقعا با این مسئله با مشکلات زیادی مواجه هستم. با تشکر 
پاسخ:
بدواً استشهادیه با اسم و آدرس گواهان تهیه نمائید سپس با طرح دعوی ابطال شناسنامه برادر متوفی و تقاضای صدور شناسنامه جدید با تاریخ تولد واقعی ، طی دادخواست حقوقی به طرفیت اداره ثبت احوال موضوع را پیگیری نمایید.

سئوال حقوقی:
سلام خانه ای که مال وارثین است که دو نفر از وارثین در ان زندگی می کنند و یه نفر به عنوان انباری در ان ان خانه رفت و ام دارد ولی به سبب درگیری بین وارثین عده ای جهت جدایی آنها وارد حیاط خانه شده (اقوام وارثینی که انجا انبار دارد) که درب حیاط نیز باز بوده علیه آنها شکایت با عنوان ورود به عنف شده است آیا این ورود به عنف حساب می شود یا خیر در حالیکه درب حیاط باز بوده و وارد حیاط شده نه منزل و اقوام آن نیز به جهت داشتن سهم در آن خانه وراد آن شده است .
پاسخ:
سلام حیاط جزء منزل است که باز بودن درب یا ذیسهم بودن در ملک توجیه و مجوز قانونی برای ورود به منزل دیگری محسوب نمی شود. ورود بدون اجازه در حکم ورود به عنف است با این وجود این عمل مجرمانه مانند سایر جرائم نیاز به عنصر معنوی سوء نیت دارد که اگر قاضی آن را احراز نکرد تعقیب نمی نماید

سئوال حقوقی:
با سلام اینجانب یک مرتبه فامیلی خود را عوض کرد ه ام یعنی فامیلی قبلی من آزادشده حسنی مهریزی بوده است با توجه به اینکه قسمت اصلی فامیلی من عوض نشده است و همه من را بعنوان آزادشده میشناسند ایا امکان دارد که بتوانم برای بار دوم فامیلی خود را عوض کنم چون این فامیلی بعضی وقتها مورد تمسخر قرار میگیرد با تشکر
پاسخ:
عوض کردن فامیلی برای بار دوم به جهت تمسخر و مواردی از قبیل منع قانونی ندارد.

سئوال حقوقی:
سلام ما یک شرکت تعاونی با موضوع فعالیت برگزاری کنکورهای ازمایشی آنلاین تاسیس کردیم و آگهی تاسیس شرکت و روزنامه رسمی کشور هم داریم.مشکلی که برای ما وجود دارد در حال حاضر برای فعالیت شرکت اینه که باید از وزارت علوم مجوز بگیریم و بخشی که باید مجوز بگیریم به یک مکان دیگه منتقل شده در دانشگاه جامع علمی کاربردی و جواب خوبی به ما ندادن به جزء اینکه گفتن باید برید درخواست مجوز و تشکیل پرونده بدید برای مجوز و چون بخشنامه ایی از وزارت علوم صادر نشده گفتن نمی توانند فعلا رسیدگی بکنن و باید صبر کنن حالا ما نمیدونیم اگر فعالیت شرکتمون شروع بکنیم و با وجود تشکیل پرونده در ارگان مربوطه جرم هستش یا نه؟
پاسخ:
هرگونه فعالیت تجاری مستلزم صدور مجوز از مرجع مربوط است قطعاً در صورت نداشتن مجوز لازم ادارات ذیربط می توانند مانع کار شما شوند . البته در جرم بودن این عمل بدون اینکه شاکی خصوصی دائر بر جعل عنوان و یا کلاهبرداری داشته باشید محل تأمل است.

سئوال حقوقی:
سلام ماپنج نفر خانواده هستیم که پدرمان مرحوم شده و دو زن گرفته بود از یکی بچه دار نشده وزن دیگری گرفت که یک پسر یعنی بنده ویک دختر ویک پسر دیگر که برادر کوچک من میشود به دنیا آمد وبرادر من معلولیت ذهنی دارد از وقتی به دنیا آمد ودر توان بخشی است. پدرم یک زمین داشت که بعد از فوت ایشان همگی آن زمین را فروختیم در حالی که برادرم قیمی نداشت وهمه امضا کردیم ومادرم هم به جای برادر معلولم امضا کرد.بعد مادرم همه پول را برداشت و به تهران رفت ویک خانه برای خودش خرید و آنجا زندگی میکند ومارا رها کرد.سهم مارا هم نداد.حال من قیم برادرم شده ام و شکایت کرده ام از اعضای خوانواده و خریدار که سهم برادرم را حداقل بگیرم تا در بانک محفوظ بماند چون من نمیدانستم محجوری که قیم ندارد نمیشود مالش را فروخت.حال اخطاریه دادگاه برای همه اعضای خانواده امده.به نظر شما این قضیه چه خواهد شد ؟چگون میشود؟ممنون
پاسخ:
با سلام قانوناً فروش مال غیر منقول محجور منوط است به 1-رعایت غبطه و صلاح او توسط قیم.2-تصویب دادستان. در مورد سؤال که اساساً قیم وجود نداشته و مادر بدون داشتن سمت سهم محجور را فروخته امکان بطلان معامله سهمی محجور وجود دارد

سئوال حقوقی:
آیا سهم الارث توقيفي محكوم عليه جزء مستثنيات دين تلقي مي گردد يا خير . درصورت پاسخ منفي و يا مثبت استناد قانوني ويا وجود راي وحدت رويه و يا نظريه مشورتي و يا اجماع فقها را اعلام فرماييد
پاسخ:
 سلام پاسخ منفی است. مطابق نظریه مشورتی شماره 9699/7-2/10/80 اداره کل حقوقی قوه قضائیه، مستثنیات دین تا زمان حیات محکومٌ علیه است و خانه او پس از مرگ او از مستثنیات دین خارج و از جمله ماترک است و ورثه نمی توانند به عذر اینکه فاقد منزل مسکونی هستند آن را جزء مستثنیات دین بدانند (البته این نظر در مورد مال غیر منقول(ملک) است.

سئوال حقوقی:
با سلام .من با همسرم از همدیگر جدا شدیم . مهریه وی 700 سکه بوده که 600 سکه را حکم گرفته و 100 سکه را در اجرای ثبت به اجرا گذاشته . در ازای طلاق 150 سکه را بخشیده . اما الان برای آزار و اذیت 15 سکه از 100 سکه را که در اجرای ثبت به اجرا گذاشته را در دادگاه به اجرا گذاشته . آیا بنده می توانم مدعی این شوم که زوجه سابق از 700 سکه 600 سکه زا حکم گرفته ولی الباقی را در قبال طلاق بخشیده است ؟ لطفا راهنمایی فرمایید چه راه حلی برای خلاصی این زوجه و خانواده وی دارم ؟ با نهایت تشکر
پاسخ:
با سلام شما می توانید در همان دادگاه که خانم مطالبه مهر کرده یا اجرای ثبت از خودت دفاع نمائید و طلاق نامه یا حکم دادگاه را ارائه نمائید تا به ادعای شما رسیدگی شود.

سئوال حقوقی:
اتومبيلي از همکار چندین ساله خود در ایام عید خریداری نمودم.خودرو به صورت لیزینگ با 3 چک واریزی بوده است.اولین چک از طرف ایشان پرداخت شده بود و لی 2 چک دیگر موعد تاریخ نرسیده بود.طبق توافق شفاهی پول نقد به میزان کامل منهای چک آخر در حضور دو شاهد به ایشان پرداخت و کلیه مدارک تحویل اینجانب گردید و چک آخر را نیز به حساب ایشان واریز نموده و رسید بانکی موجود است.تا زمان آزاد شدن سند و آمادگی شرکت به منظور انتقال سند.حدود 2 سال بیمه نامه خودرو و معاینه فنی و نیز تمام رسیدهای گارانتی و همچنین جرائم رانندگی را بنده تقبل کرده و به نام بنده است.حال ایشان به موجب کدورتی که پیش آمده از انتقال سند خودداری نموده و بنده را به سرقت ماشین متهم میکنند.شکایت الزام به تنظیم سند با ارائه رسید بانکی و مدارک و نیز استشهاد از تمام مطلعین انجام داده ام.خواهشمند است برای اثبات معامله بنده را راهنمایی تا مدارک محکمه پسند دیگری برای دادگاه پیدا کنم و نتیجه را شما چطور پیشبینی میکنید با توجه به اینکه هزینه وکالت در استطاعت بنده نیست.
پاسخ:
باسلام دلایل اثباتی شما همانها می تواند باشد که اشاره نموده اید و شامل شهادت شهود و وجود خودرو و مدارک آن در ید شما و رسیدهای بانکی می باشد به علاوه دادگاه نیز می تواند با اختیار حاصله از ماده 199 قانون آئین دادرسی مدنی، هر گونه تحقیق برای روشن شدن موضوع را انجام دهد

سئوال حقوقی:
ماه پیش به دلیل زایمان از کارم مرخصی زایمان گرفتم و در این مدت با توجه به سابق کارم سازمان تأمین اجتماعی به من حقوقم را داد ولی حالا که می خواهم به کارم برگردم کارفرما اعلام عدم نیاز کرده ولی این موضوع را به طور کتبی به من اعلام نمی کنه قرارداد کارم 1/5/90 تمام شده من هم قراردادی ندارم که بتونم ثابت کنم اونجا کار می کردم ولی حق بیمه ام هست که اونجا شاغل بودم، آیا دستم به هیچ جا بند نیست که بتونم حقوق بیکاری بگیرم؟
پاسخ:
با سلام جهت احقاق حق و تعیین تکلیف وضعیت کاری خود می توانید به مراجع حل اختلاف مستقر در اداره کار محل(هیات تشخیص) مراجعه و با تقدیم دادخواست، درخواست رسیدگی نمایید.

سئوال حقوقی:
 آيا تحويل مبيع قبل از تنظيم سند رسمي به نام خريدار و احراز مالكيت خريدار براساس قرارداد تنظيمي قابل استماع در مراجع قضايي مي باشد يا خير در صورت پاسخ منفي استناد قانوني چيست؟
پاسخ:
با سلام با توجه به ملاک رأی وحدت رؤیه شماره 672-1/10/83 هیئت عمومی دیوان عالی کشور غیر قابل استماع به نظر می رسد.

سئوال حقوقی:
 با سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان : میخواستم بدونم که اگر در یک ساختمان سرقتی اتفاق بیفته آیا پلیس آگاهی میتونه ساکنین اون ساختمان رو بازجویی و مورد ضرب و شتم و فحاشی و بی احترامی قرار بده برای پیدا کردن مجرم ؟ با توجه به اینکه اون شخص هیچ سابقه ای نداشته و هیچ مدرک مشخصی هم بر علیه اون وجود نداره؟ و آیا اون شخصی که مورد ضرب و شتم و بی احترامی قرار گرفته میتونه از مجرای قانونی وارد بشه و احقاق حق بکنه؟ این اتفاق برای یکی از دوستام افتاده اگه میشه جواب منو زودتر بدید خیلی ممنون و متشکرم

پاسخ:

با سلام مواد 15 به بعد قانون آیین دادرسی کیفری، وظایف ضابطین دادگستری را مشخص کرده و آنان باید تحت نظر مقام قضایی تحقیقات جهت کشف جرم انجام بدهند و حق ضرب و شتم و فحاشی به هیچ کس را ندارد و می توان علیه آنان به دادسرای عمومی و انقلاب شکایت مطرح نمود.

سئوال حقوقی:

سلام یک قرارداد 2ساله رهن و اجاره مغازه با مالک بسته ام. پس از حدود 10 ماه مالک مغازه ملک را به کس دیگری فروخته است.حال خریدار مرا تحت فشار گذاشته که ملک را خالی کنم و عودت دهم و مبلغ رهن مرا پرداخت کند.اکنون ملک را خالی کرده ام ولی نه مالک قبلی و نه مالک جدید جوابم را نمیدهند .آیا باید از مالک قبلی شکایت کنم و یا جدید.و چگونه بایستی اقدام نمایم. با سپاس

پاسخ:

1-شما حق دارید مورد اجاره را تا انقضای مدت در تصرف خود داشته باشید2-خریدار یا مالک جدید قائم مقام مالک قبلی بوده و درصورت تخلیه باید مورد اجاره را تحویل وی نمایید و ودیعه را اخذ کنید3-چنانچه مورد اجاره را تحویل داده اید بهتر است دادخواست مطالبه ودیعه را علیه هر دو نفر (مالک قبلی و جدید) تقدیم نمایید دادگاه حکم شایسته صادر خواهد کرد

سئوال حقوقی:

در سال 1387 طی مبایعه نامه و وکالتنامه بلاعزل آپارتمانی را از همسرم خریداری نمودم و چون تحت رهن بانک بود شرط گردید پس از اتمام اقساط وام آپارتمان مذکور، به مالکیت اینجانب انتقال سند گردد متاسفانه همسرم آپارتمان مذکور را 3 سال بعد طی نکاحیه غیر رسمی مهریه همسر دوم خود قرار داد با اطلاع از موضوع ازدواج آنان، مهریه خویش را از سوی اجرائیات اداره ثبت به اجرا گذاشته و آپارتمان فوق را در قبال قسمتی از مهریه خود بازداست و تصرف نمودم تا از انتقال سند آن جلوگیری نمایم ولی زن دوم همسرم با طرح دعوی در دادگاه و با تبانی همسرم الزام به تنظیم سند آپارتمان فوق را از دادگاه گرفتند با توجه به اینکه آپارتمان فوق را 3سال پیش من خریداری نموده و قبل از صدور رای الزام به تنظیم سند، آن را با حکم اجرائیات اداره ثبت بازداشت نموده و چون قاضی صادر کننده رای بدون اطلاع و در نظر گرفتن اینکه آپارتمان فوق را قبلا خریداری و بعدا نیز بازداشت نموده ام و به محض اطلاع از صدور رای، بعنوان معترض ثالث اصلی اقامه دعوی نموده ام آیا دادگاه باتوجه به بازداشت و مدارک مثبته معامله (مبایعه نامه و وکالتنامه بلاعزل) و شهود برای ادعاهای خویش میتواند حق مرا نادیده گرفته و آپارتمان فوق را بعنوان مهریه به زن دوم همسرم بدهد؟ آیا میتوانم از قاضی صادر کننده رای بعلت سهل انگاری در استعلام علت بازداشت و نادیده گرفتن حق و حقوق اینجانبه شکایت کنم؟ خواهشمندم راهنماییم کنید.

پاسخ:

با توجه به اینکه فروش آپارتمان بر شما قبل از انتقال آپارتمان به عنوان مهریه به همسر دوم زوج بوده است به نظر اینجانب اگر این موضوع احراز گردد زوج متهم به انتقال مال غیر کرده و کلاهبرداری محسوب می شود از طرف دیگر انتقال ملک مذکور به همسردوم خود مردود است و وجاهت قانونی ندارد زیرا در زمان انتقال به عنوان مهریه همسر دوم زوج آنرا مالک نبوده است لذا قابلیت ابطال سند و انتقال آن به شما براساس مبایعه نامه اسنادی را دارد. اگر قاضی سهل انگاری در استعلام نموده و این موضوع احراز گردد می توان به دادسرای انتظامی قضات شکایت کرد

سئوال حقوقی:

اینجانب اپارتمانی را به صورت مبایعه نامه خریداری کرده و نصف مبلغ را پرداخت کرده ولی سند را بنام نزدم . مستاجر این اپارتمان بدلیل غیر استاندارد بودن سیستم گرمایشی این اپارتمان که منجر به گاز گرفتگی دو کودکش شد از صاحب سند (صاحب ملک) شکایت کرده است .تکلیف خرید این ملک توسط اینجانب چیست؟

پاسخ:           

خرید ملک ارتباطی با پرونده گازگرفتگی مستأجر ملک با مالک ندارد. شما باید طبق قرارداد نسبت به پرداخت بقیه مبلغ مورد معامله و سایر موارد مندرجه در قرارداد فیمابین اقدام نمایید

سئوال حقوقی:

آیا مبلغ رهن که به موجر سپرده میشود در صورت خودداری موجر میتوان به عنوان خیانت در امانت شکایت کرد؟یا راه دیگری نیز وجود دارد. باتشکر              

پاسخ:

چنانچه مدت اجاره منقضي شده باشد موضوع جنبه حقوقي دارد استرداد وجه مذكور پس از تخليه ملك وتامين دليل از طريق شوراي حل اختلاف توصيه مي شود

سئوال حقوقی:

با سلام يك فقره چك (شركت ورشكسته )تعاوني اعتبار راهيان بانگ صبا را كه در مورخه 22/6/81 صادر شده از صادر كننده آن دارم الان صادر كننده وجه آن را پرداخت نمي كند براي وصول وجه آن چكار كنم؟ مي توانم بدون برگشت زدن ان با مستند قرار دادن اصل چك دادخواست بدم؟ براي برگشت زدن آن به كجا مراجعه كنم؟ با تشكر

پاسخ:

با سلام به نظر می رسد چون صادرکننده چک(در حقیقت حواله) ورشکسته شد، دارنده باید به مدیر تصفیه مراجعه کرده و جزء غرما محسوب می شود یعنی قانون تجارت و سایر مقررات مربوطه به امر ورشکستگی حاکم خواهد بود

سئوال حقوقی:

 با سلام در مجتمع مسکونی ما تعدادی واحدهای تجاری و مغازه در طبقه همکف و بر خیابان احداث شده است که هیچگونه راه عبور مستقلی به داخل مجتمع ندارند لیکن آب سرد و گرم و گاز مصرفی آنها از ساختمان مجتمع تامین میگردد. 1 -آیا این واحد های تجاری حق استفاده از تاسیسات مشاع ساختمان و مشخصا دستشوئی اتاق سرایداری را دارند یا خیر؟ 2 - آیا میتوان آنان را ملزم کرد که آب و گاز خود را جدا کرده و مستقیما از سازمانهای زیربط انشعاب بگیرند. توضیحا واحدهای مذکور هیچگونه حق دیگری در ساختمان ندارند و در هزینه های نگهداری ساختمان هم مشارکت نمی کنند

پاسخ:

مبنای استفاده هریک از مالکین آپارتمان ها و مغازه ها صورتمجلس تفکیکی است و انچه به عنوان مشاعات در صورتمجلس تفکیکی تعیین شده باشد متعلق به همه مالکین اعم از واحدها مسکونی و تجاری می باشد.ضمناً برای گرفتن کنتور مستقل آب و برق و گاز می بایستی همه مالکین با هم توافق کنند.کلیه استفاده کنندگان باید در هزینه نگهداری ساختمان طبق توافق فیمابین و اگر توافقی تباشد باسویه شرکت نمایند

سئوال حقوقی:

 سلام آیا برای تصرف در ملک همسایه مجاور که به علت اشتباه ثبتی حادث شده است و مجاور درخواست قلع و قمع نموده، دادگاه دستور قلع و قمع می دهد؟ به طوریکه زمین همسایه 120میلیون تومان می ارزد در حالیکه ساختمان ما 21 واحد دارد؟ ما پیشنهاد خرید زمین را هم داده ایم اما همسایه این موضوع را نمی پذیرد؟

پاسخ:

در این موارد هرگاه محرز شود که طرف دعوی یا ایادی قبلی او قصد تجاوز ندانسته و در اثر اشتباه در محاسبه ابعاد ..... و یا علل دیگری که ایجاد کننده مستحدثات از آن بی اطلاع بوده ، تجاوز و واقع شده و میزان ضرر مالک هم با مقایسه با خساراتی که از خلع ید و قلع و قمع متوجه طرف می شود به نظر دادگاه نسبتاً جزئی باشد دادگاه حکم به پرداخت قیمت اراضی و کلیه خسارات وارده و اصلاح اسناد مالکیت طرفین دعوی را صادر می کنند درغیراین صورت حکم به خلغ و قلع و قمع دارند خواهد شد

سئوال حقوقی:

با سلام . من ملکی رو 10 سال پیش خریداری کردم که مغازه ایم جزو انست که سرقفلی ان 30 سال پیش توسط مالک قبلی فروخته شده ولی هنوز صاحب سرقفلی منو برسمیت نمیشناسد و اجاررو به حساب مالک قبلی در صندوق دولت واریز میکندو هنوزم بنرخ قدیم ماهی 1000 تومان میپردازد. حالا من از شما دو سوال دارم .اول اینکه من چه کنم که ایشون قانونا ملزم بپرداخت اجاره بمن که مالک فعلیم شود و دوم بچصورت مبلغ اجاررو بروز کنم. با سپاس فراوان و عرض خسته نباشید.

پاسخ:

شما میتوانید با ارائه سند مالکیت دادخواستی به خواسته مطالبه اجور معوقه و تعدیل اجاره بها به طرفیت مستأجر در مراجع قضائی مطرح نمائید

سئوال حقوقی:

با سلام

اینجانب قصد خرید قطعه ای از یک زمین را در شمال دارم. مالک زمین گفته که زمین مذکور دارای 6 سند است که ابتدا باید سند مادر بگیرد و بعد سند تفکیکی و گفته است کل فرایند حدود 2 سال طول می کشد. همچنین گفته برای اینکه هنگام خرید زمین خیال من راحت باشد ، گواهی تامین دلیل به من میدهد (یک همچین چیزی) تا مطمئن باشم در آینده هیچ مشکلی پیش نمی آید.

لطفا راجع بع تامین دلیل و صحت روش فروش مالک توضیح دهید. با تشکر   

پاسخ:

تامین دلیل ارتباطی با این موضوع ندارد خرید چنین املاکی نوعا با مشکلات زیادی همراه بوده وامکان فروش به افراد متعددی وجود دارد پیشنهاد می کنم از خرید آن صرف نظر کنید.            

سئوال حقوقی:

 شوهرم به اجبار از من امضاء گرفته که هیچ حقی نسبت به مهریه ام ندارم و مادرم نیز بالاجبار شوهرم به عنوان شاهد نامه را امضاء کرده است آیا شوهرم می تواند مرااز مهریه ام محروم کند من باید چه کنم؟

پاسخ:

اگر زوجه مهریه خود را به شوهر خود بخشیده باشد قابلیت رجوع ندارد

سئوال حقوقی:

با سلام آیا می توان سهم الارث را در زمان حیات از راه قانونی گرفت ؟ خواهشمند است کاملاً راهنمایی فرمایید.

پاسخ:

با سلام تحقق ارث و تعلق سهم الارث به ورثه مربوط به زمان بعد از فوت مورث می باشد. بنابراین سهم الارث در زمان حیات قابل مطالبه نیست

سئوال حقوقی:

با سلام و خسته نباشید.در مورد تقسیم ارث درصورتی که برادران قبول کنند که به خواهرشان به اندازه خودشان ارث تعلق بگیرد اما پس از تقسیم ارث یکی از برادران بفهمد که با این کار (دادن ارث بیشتر به خواهر)خود بدهکار دیگر برادران شده ایا امکان دارد که تقسیم نامه را به هم بزند؟و دوباره به صورتی که کسی ضرر نکند این تقسیم نامه تنظیم شود

پاسخ:

تقسیم نامه موجود حکم توافق نامه را دارد فلذا با رضایت صاحبان امضاء تغییر نحوه تقسیم ارث مانعی ندارد. در هر صورت امضاء کننده را می توان ملزم به رعایت مفاد تقسیم نامه نمود

سئوال حقوقی:

 سلام علیکم، ۱- مصداق ماده473قانون مدنی که اشعار می دارد:" لازم نيست كه موجر مالك عين مستاجره باشد ولي بايد مالك منافع آن باشد." جه کسانی هستند؟۲- در صورتیکه برادری ملک ببرادرش را بسبب وکالت شفاهی اجاره دهد و منافع حاصله را مالک گردد ، بطوریکه در اجاره نامه اسم هر دو برادر بعنوان موجر قید و وکیل ابتدائاً اجاره نامه را بعنوان موجر اجاره و پس از گذشت سه ماه برارد دیگر مبنی بر تحویل مبلغ الرهن اجاره اجاره نامه را نیز امضا نماید ولی بدلیل عدم تحویل منافع به ایشان از طرف وکیل مالک از امضاء دیگر نسخ اجاره نامه امتناع و معامله را رد نماید ، آیا معامله فضولی و مستاجر باید جهت استرداد مبلغ الرهن مطابق ماده 263 قانون مدنی به وکیل مراجعه نماید یا مالک؟

پاسخ:

مستاجری که حق انتقال و واگذاری منافع از وی سلب نشده در مدت اجاره مالک منافع بوده و می تواند آن را اجاره دهد قسمت اخر سئوال مبهم و نامفهوم است به صورت واضح مطرح شود تا پاسخ داده شود

سئوال حقوقی:

با همسرم بر سر یک ملک پرونده حقوقی داریم.همسرم منزل را به نام خود کرده .بنده وکالت نامه 3 دانگ را دارم.بعلاوه یک رسید که نیمی از خانه را بنده به همسرم واگذار کرده ام.این رسید در حضور دو شاهد و نوشتن قرارداد دستی در منزل توسط یک حکم که از طرف خانواده همسرم بوده است نوشته شد و فردای آن روز در محضر 3 دانگ به همسرم انتقال داده ام که وکالت نامه محضری موجود است.حال همان حکم آن دست نویس و سند را به خانواده همسرم داده و خود را از قضیه کنار کشیده و رسید را برای تکمیل پرونده های اثبات مالکیت بنده ارائه نمیدهد.چطور میتوانم این سند را از ایشان گرفته و به دادگاه ارائه دهم.؟آیا میتوانم از طریق دادگاه ایشان را به دادگاه دعوت کنم؟

پاسخ:

با سلام از طریق ارسال اظهارنامه به وی، می توانید اقدام نماییددفتر مرکزی: تهران، سعادت آباد،نبش خیابان 32،پلاک 116،طبقه 4،واحد9
تلفن:88681856
تلفکس:88582580
طراحی سایت توسط شرکت آکان